دارالترجمه و ترجمه : حافظ در شهر

هفتۀ گذشته، هفتۀ گرامیداشت خواجۀ بی‌بدیل شعر فارسی، انیس سفر و حضر همۀ پارسیگویان دنیا، شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی بود. اول هفته افغان‌های لندن در کافه شعر جمع شدند، و آخر هفته دانشجویان ایرانی بریتانیا در کانون توحید با شمع و شیرینی و شعرخوانی، حافظ را پاس داشتند. وسط هفته اما انگلیسی‌ها بودند که در نگارستان ملی پرتره، به تکریم و تعظیم حافظ برخاستند.

 در برنامۀ اول، تنها عده‌ای دوستار افغان شعر و شاعر بودند که به سادگی نشستند و با هم شعر خواندند و برخاستند و نه قبلش و نه بعدش به کسی خبری ندادند. در برنامۀ کانون توحید، جمعی از جوانان دختر و پسر ایرانی و افغان با شعرهای خودشان یا شعرهایی از حافظ شبی دل‌نشین و رؤیایی ساختند که تا خیلی وقت بعد حافظۀ این کانون سیاسی و اعتقادی آن را به یاد خواهد داشت.

برنامه حافظ در یکی از سالن‌های تئاتر نگارستان ملی پرتره در لندن به همت  مؤسسۀ "شاعر در شهر" و سعی عباس فیض، مترجم شعر فارسی با این عنوان برگزار شد: "عصری با شعرخوانی و موسیقی برای بزرگداشت زندگی و آثار شاعر فوق‌العادۀ قرن چهاردهم میلادی، حافظ شیرازی، شاعر بزرگ زبان فارسی". در توضیح برنامه آمده بود که "حافظ برای قرن‌ها شاعر یگانۀ تمام کشورهای فارسی‌زبان باقی مانده‌است؛ او شاعری است که به زیبایی توانسته تغزل را با مسایل اجتماعی و سیاسی و فرهنگی و عرفانی بیامیزد".

این مؤسسه دو سال پیش برنامه‌ای را برای بزرگداشت مولانا نیز گرفته بود. شاعر در شهر، موسسه‌ای خیریه است که برای جلب مخاطبان تازه برای شعر، ساختن ارتباط تازه با شعر و جمع‌آوری پول برای تحصیل و ترقی در زمینۀ شعر در مشارکت با مدرسه‌ها فعالیت می‌کند. قبلأ این مؤسسه شاعرانی مثل آنتونیو کارواجال از زبان اسپانیایی، میلینا رودریگز از هاوایی و دیگر شاعران مطرح انگلیسی و دیگر زبان‌ها را گرامی داشته بود و البته که این سلسله به ترتیب همچنان ادامه دارد.

این مؤسسه همچنین بخش‌های دیگری برای گسترش شعر دارد که هر کدام تقریبأ مو ضوعی تازه است. مثل بخش "شعر در مدرسه" که به ایجاد ارتباط بین شعر و تحصیل در دانش‌آموزان و یافتن و تقویت استعدادهای ادبی می‌پردازد. بخش دیگر این مؤسسه درمان‌گری بیماری‌های روانی توسط شعر است؛ پروژۀ نوبنیادی که ظاهرأ خیلی از آن استقبال شده‌است. گفتگو و بحث در بارۀ شعر، بخش دیگر این مؤسسه است که در آن امکانی است برای شاعران و علاقه‌مندان شعر تا نظرات و انتفادات و دغدغه‌هایشان را با هم در میان بگذارند. و بالاخره آخرین بخش این مؤسسه حمایت و کمک به برنامه‌های شعری است. این برنامه‌ها می‌توانند در بیرون یا در داخل این مجموعه برگزار شوند که از جملۀ این برنامه‌ها یکی همین برنامۀ حافظ‌خوانی در نگارستان ملی پرتره بود.

این برنامه، علاوه بر این که طبق معمول برنامه‌های این مجموعه شماری مشتریان ثابت دارد، تعداد زیادی از چهره‌های ایرانی را نیز فراهم آورده بود. روزنامه‌نگاران، نویسندگان و نقاشان و البته عموم کسانی که با انجمن پنج‌شنبه‌ها رفت‌وآمد دارند. برعکس برنامه‌های کاملأ ایرانی که ورود آزاد است یا برنامه‌های ادبی افغانی که حتا به شنونده‌ها غذای رایگان هم می‌دهند، این برنامه پنج پوند ورودی داشت و البته که بیشتر از حجم سالن زیبا و مزین به رگه‌های رنگی چوب نگارستان، آدم‌ها جمع شده بودند.

عباس فیض گزیدۀ شعرهای حافظ را ترجمه کرده بود و در لابلای  شعرخوانی شاعران یا گویندگان پارسیگوی، این ترجمه‌ها و اشعار دیگر مهمانان انگلیسی نیز خوانده می‌شد .این حافظ‌خوانی تنها محدود  به دکلمۀ ساده نمی‌شد. هنر اجرا که در بین ایرانیان مقیم انگلیس طرفداران زیادی دارد، هنری است که خواندن و شنیدن شعر حافظ را خیلی دل‌پذیرتر می‌کند.

شاید بشود بر این برنامه عیب گرفت که چرا دایرۀ مهمانان‌شان را کمی توسعه نداده بودند. مثلأ چرا نتوانسته بودند از افغان‌ها و تاجیک‌ها و کلأ فارسی‌زبانان ساکن انگلیس برای همراهی، اجرا یا حضور در این مراسم دعوت کنند؟ مثلأ هیج کدام از شاعران بزرگ ایرانی در برنامه حضور نداشتند.

با این حال، این برنامه برنامه‌ای دلپذیر بود که به یاد نگارستان ملی پرتره خواهد ماند.

ماخذ: www.jadidonline .com/story/14102010/frnk/london_hafiz_eve

 

دارالترجمه  ترجمه فارسی به انگلیسی آنلاین  دارالترجمه  ترجمه اسناد و مناقصات و قراردادها ، شرکتی ، و مهاجرت  دارالترجمه  ترجمه آنلاین متن انگلیسی  دارالترجمه  ترجمه ی متون تخصصی به زبان انگلیسی  دارالترجمه  ترجمه فارسی به انگلیسی مقاله رزومه  دارالترجمه  ترجمه جملات انگلیسی  دارالترجمه  سایت برای ترجمه متون انگلیسی  دارالترجمه  ترجمه مقالات تخصصی دانشگاهی   دارالترجمه  ترجمه عمومی و تخصصی متون  دارالترجمه  ترجمه همزمان متون خارجی به زبان فارسی  دارالترجمه  ترجمه متون تخصصی پزشکی   دارالترجمه  ترجمه غیررسمی کلیه مدارک  دارالترجمه  ترجمه متون سیاسی فارسی به انگلیسی  دارالترجمه  ترجمه متون مطبوعاتی و خبری برای مطبوعات و سایتهای خبری پر بازدید با قیمت بسیار مناسب   دارالترجمه  ترجمه در کوتاه ترین زمان و کمترین زمان  دارالترجمه  ترجمه سایت ، صفحات وب و اسناد  دارالترجمه  ترجمه ی توافقی متون انگلیسی به فارسی با قیمت مناسب   دارالترجمه  سایت ترجمه تخصصی ویژه شرکتها ، موسسات تحقیقاتی و دانشگاهها  دارالترجمه  سایت برای ترجمه متون انگلیسی  دارالترجمه  ترجمه انگلیسی به فارسی : پروژه های پایانی و درسی متون ادبی و غیر ادبی کتاب های درسی متون ورزشی متون علمی مقالات  دارالترجمه  ترجمه متن مهندسی انگلیسی و فارسی   دارالترجمه  ترجمه متون فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی  دارالترجمه  دار الترجمه زبان انگلیسی به فارسی  دارالترجمه  ترجمه متون با بهترین کیفیت و دقت از فارسی به انگلیسی ،  فرانسه  و آلمانی  دارالترجمه  ترجمه انگلیسی به فارسی به همراه تایپ ( ارسال با ‏ایمیل )  دارالترجمه  ترجمه ی کاملا درست و بی عیب  دارالترجمه  ترجمه دقیق و فوری انواع متون انگلیسی و فارسی  دارالترجمه  ترجمه و آماده سازی پایان نامه  دارالترجمه  ترجمه تخصصی هر متن فارسی به انگلیسی کلمه ای  دارالترجمه  دارالترجمه اینترنتی ویژه   دارالترجمه  ترجمه فارسی به انگلیسی متون علمی  دارالترجمه  ترجمه متون دانشجویی انگلیسی به فارسی  دارالترجمه  ترجمه اینترنتی متون تخصصی  دارالترجمه  ترجمه تضمینی متون عمومی و تخصصی  دارالترجمه  ترجمه و مترجم بصورت همزمان انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی  دارالترجمه  ترجمه مقالات رشته مدیریت از فارسی به انگلیسی  دارالترجمه  ترجمه متون دانشجویی انگلیسی به فارسی  دارالترجمه  ترجمه متن آنلاین  دارالترجمه  ترجمه اینترنتی متون تخصصی  دارالترجمه  ترجمه  مقالات  رشته عمران  دارالترجمه  ترجمه متون تخصصی و غیر تخصصی  دارالترجمه  ترجمه انگلیسی بصورت همزمان  دارالترجمه  ترجمه زیرنویس های انگلیسی به فارسی  دارالترجمه  ترجمه جمله ی فارسی به انگلیسی  دارالترجمه  ترجمه اسناد و مدارک ثبتی و شرکتی قراردادهای بازرگانی ، تجاری و ...  دارالترجمه  ترجمه متون تخصصی و عمومی  در کلیه رشته های پزشکی ، ، پیراپزشکی و رشته های مهندسی و غیره  دارالترجمه  ترجمه انگلیسی به فارسی تخصصی شیمی  دارالترجمه  دارالترجمه بین المللی   دارالترجمه  ترجمه متن انگلیسی به جمله های فارسی  دارالترجمه  ترجمه از / به زبانهای انگلیسی ، فرانسه ، آلمانی ، روسی ، عربی ، اسپانیولی ، ...  دارالترجمه  ترجمه فوری ، ترجمه فارسی به انگلیسی ، ترجمه متون  دارالترجمه  

/ 0 نظر / 20 بازدید