دارالترجمه : علم روز دنیا بر ارزش ترجمه کتاب‌های حوزه سلامت واقف است

جواد شافعی ‌مقدم در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) با اشاره به اینکه هشت سال جنگ تحمیلی با عراق، مردم ایران را دچار ضربات شدید روحی و روانی بسیار کرده است،‌ افزود: متاسفانه این مشکلات روحی به نسل‌های بعدی نیز منتقل شده؛ تا جایی که براساس تعاریف سلامت روانی نمی‌توان به صورت کامل بیان کرد که آیا بیشتر مردم از سلامت روان برخوردارند یا خیر.

شافعی ‌مقدم در ادامه افزود: بر مبنای تعریف سازمان بهداشت جهانی، سلامت دارای یک تعریف نسبی از رفاه کامل جسمانی، روانی و اجتماعی است. بنابراین اگر یکی از این ملاک‌ها در افراد موجود نباشد، دچار مشکل نسبی روحی هستیم که آن نیز دارای درجات مختلف است. 

وی با تاکید بر اینکه سلامت جسم و روح با یکدیگر تلفیق شده است، اظهار داشت: با وجود اینکه تعداد مولفان و مترجمان در حوزه سلامت روان محدود است، اما بسیاری از مولفان و مترجمان خوب نظیر دکتر حمزه گنجی و یوسف کریمی در کشور وجود دارند که سال‌هاست آثارشان در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اهمیت ترجمه کتاب‌های حوزه سلامت اظهار داشت:‌ علم روز دنیا ارزش ترجمه را درک کرده است. برای بازآفرینی یک متن، مترجم باید نظیر نویسنده فکر کند و دارای اطلاعات نویسنده باشد. 

وی با تاکید بر اینکه در استفاده از ترجمه کتاب‌های مهم دنیا نباید دچار سوگیری شویم، ‌اظهار داشت: در حال حاضر کتاب طب بوعلی سینا در فرانسه تدریس می‌شود؛ در صورتی که سوگیری‌ برای استفاده از دیگر کتاب‌ها در سطح دنیا وجود داشت، هیچ مردمی از آثار دیگران استفاده نمی‌کردند. مبانی سلامت و روان‌شناسی در تمام دنیا یکسان است و در داخل ایران نیز می‌توان مهم‌ترین مسایل روز در حوزه بهداشت را ترجمه و در اختیار مردم قرار داد.

وی در ادامه افزود: تنها مساله مورد توجه این است که تفاوت فرهنگی باید در کتاب‌های حوزه سلامت لحاظ و آثار مناسبی در این حوزه تولید شود. در حال حاضر، بسیاری از بیماری‌ها دارای منشا اجتماعی‌اند و فرهنگ هر کشور نوع آسیب‌ها را مشخص می‌کند. محیط اجتماع نظیر آبی در جریان است که هرچه سالم‌تر باشد، جامعه سالم‌تر خواهد ماند.

عضو هیات علی دانشگاه صنعت هواپیمایی، یکی از راهکارهای آموزش همگانی حوزه سلامت را ارزش‌گذاری در صدا و سیما محسوب کرد و گفت: همچنین مولفان و مترجمان باید تا جایی که امکان دارد، مطالب علمی را منتقل کنند و مباحث نیز نباید با سانسور و تغییر منتشر شود.

وی با تاکید بر اینکه «افسردگی واکنشی» از جمله مهم‌ترین انواع افسردگی‌ محسوب می‌شود، توضیح داد: برای درمان این نوع بیماری‌ها که از محیط دریافت شده باید نحوه زندگی چون شادزیستی، موسیقی، لباس، استفاده از رنگ‌های شاد و مبلمان شهری مدنظر قرار گیرد.

ماخذ: خبرگزاری کتاب ایران 

 

دارالترجمه معتبر و بین المللی دارالترجمه ترجمه متون فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی دارالترجمه انجام ترجمه متون دانشجویی دارالترجمه ارتباط دارالترجمه با ترجمه همزمان دارالترجمه ارتباط ترجمه مقالات علمی داخلی و خارجی دارالترجمه ترجمه متن فارسی به انگلیسی و بالعکس دارالترجمه ترجمه سریع و بسیار ارزان و فوری با قیمتهای باور نکردنی دارالترجمه ترجمه جزوات روان و متون انگلیسی به فارسی دارالترجمه ترجمه مقاله فارسی به انگلیسی دارالترجمه سایت ترجمه آنلاین متن فارسی به انگلیسی و برعکس دارالترجمه با مترجم های بسیار مجرب ویژه ترجمه همزمان زبان دارالترجمه ترجمه مقاله به زبان انگلیسی به همراه ترجمه دارالترجمه ترجمه مقاله فارسی به انگلیسی دارالترجمه ترجمه آنلاین جمله از فارسی به انگلیسی دارالترجمه دارالترجمه با 24+ سال سابقه ترجمه دارالترجمه دارالترجمه : ترجمه انگلیسی استانبولی آلمانی فرانسه فارسی دارالترجمه ترجمه مطلب دارالترجمه مرکز ترجمه اسناد و مدارک ثبتی و شرکتی و قراردادهای بازرگانی دارالترجمه دارالترجمه - ترجمه کلیه اسناد و مدارک غیر رسمی به زبان های : انگلیسی – فرانسه – اسپانیایی – آلمانی – چینی و ... دارالترجمه ترجمه فارسی به انگلیسی آنلاین دارالترجمه ترجمه مطالب تخصصی فنی مهندسی انگلیسی به فارسی دارالترجمه ترجمه زبان انگلیسی - فارسی و بالعکس : پایان نامه های دکترا و فوق لیسانس دارالترجمه دارالترجمه ترجمه تخصصی ترین متون دارالترجمه ترجمه متون از فارسی به انگلیسی با پایین ترین قیمت و بالا ترین کیفیت دارالترجمه ترجمه به و از زبان فارسی از و به زبانهای دیگر شامل انگلیسی و آلمانی و دیگر زبانها دارالترجمه ترجمه انواع متون وبسایت دارالترجمه ارتباط ترجمه مقالات ، چکیده پایان نامه ، جستجوی مقالات به صورت اینترنتی دارالترجمه ترجمه فارسی به انگلیسی جمله از طریق اینترنت دارالترجمه ترجمه فوری ، ترجمه فارسی به انگلیسی ، ترجمه متون دارالترجمه ترجمه متون تخصصی رشته های مدیریت ، صنایع ، اقتصاد و ... دارالترجمه ترجمه تخصصی فارسی به انگلیسی متون علمی در زمینه های : کامپیوتر  دارالترجمه ترجمه مقالات رشته مدیریت از فارسی به انگلیسی دارالترجمه مترجم : ترجمه با کیفیت عالی ، قیمت معقول دارالترجمه دهنده خدمات آنلاین ترجمه متون آموزشی و دانشجویی دارالترجمه ترجمه متون فنی و مهندسی دارالترجمه ارتباط ترجمه متن تخصصی صنایع دارالترجمه ارتباط ترجمه ویژه شرکتها ، موسسات تحقیقاتی و دانشگاهها توسط مترجمان زبان تخصصی دارالترجمه ترجمه مقالات رشته عمران دارالترجمه ارتباط
/ 0 نظر / 21 بازدید